logo
toggle nav
->Powrót

Rower elektryczny i hybrydowy

Zdjęcie

Można pomyśleć, że wybór roweru jest prostą sprawą – ot wystarczy wybrać się do sklepu i wybrać wymarzony model lub zamówić cokolwiek z Internetu. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta, jak się wydaje. Źle dobrana rama roweru może skutkować tym, że jazda na rowerze nie tylko nie będzie przyjemna, ale wręcz bolesna. To samo tyczy się, gdy kupujemy rower elektryczny, ponieważ poza wspomaganiem budowa takiego roweru niewiele różni się od tego klasycznego, napędzanego wyłącznie siłą naszych mięśni.

Rower elektryczny i źle dobrana rama

Dlaczego dobranie odpowiedniej ramy jest tak istotne? Bardzo często chodzi o komfort i wygodę prowadzenia. Za duża lub za mała rama może sprawić, że przejażdżki rowerowe nie będą przyjemne, ponieważ wielkość ramy powinna być dobrana do naszego wzrostu. Przez to ucierpieć mogą nadgarstki lub stawy biodrowe i kolanowe – nogi osoby, dla której rama będzie za mała, mogą nie mieć dość miejsca. Początkowa niewygoda może więc przemienić się w ból. Również gdy bierzemy pod uwagę rower elektryczny, wybór odpowiedniej ramy jest niezwykle ważny. Choć podczas jazdy ze wspomaganiem zużywamy zdecydowanie mniej siły, jednak nadal nasze kończyny i plecy są narażone na złe ułożenie, które przy długotrwałym użytkowaniu roweru mogą może powodować dolegliwości bólowe.

Kupujesz rower hybrydowy i nie wiesz, jak dobrać ramę?

Wiesz już, że źle dobrana rama może powodować wiele problemów, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio dobrać ramę, która jest przecież jednym z podstawowych elementów roweru! Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym jest zmierzenie swojego wzrostu i porównanie go z tabelką dostępną na stronie producenta lub na stronach internetowych poświęconych tematyce rowerowej. Wystarczy wpisać „tabela rozmiarów rowerów” i odszukać, jaka wielkość ramy będzie najlepsza dla naszego wzrostu. Jednak jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że wybierzemy odpowiednią ramę, jaką powinien mieć nasz rower elektryczny, warto pobrać dodatkowe wymiary. Najważniejszym jest określenie długości naszej nogi od strony wewnętrznej. Można poprosić kogoś o to, by zdjął ten pomiar lub zrobić to samodzielnie. Otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik charakterystyczny dla różnych rodzajów rowerów.

Jeśli interesuje nas kupno roweru miejskiego, wynik mnożymy przez 0,63 – w ten sposób otrzymujemy wymiar idealnej dla nas ramy.

Chcesz kupić elektryczny rower górski? Wynik przemnóż przez 0,57, jeśli planujesz kupić rower o kołach wielkości do 27,5″. Jeśli celujesz w większe koła, przemnóż wynik przez 0,6.

W ten prosty sposób idealnie dobierzesz wielkość ramy swojego roweru. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku rowerów górskich, których górna część ramy umiejscowiona jest wysoko, przez co zsiadanie lub wsiadanie na rower o za dużej ramie może być problematyczne, nie wspominając o konieczności sięgnięcia stopami pedałów – nawet jeśli mamy nisko ustawione siodełko. Sprzedawcy często oferują rowery w kilku rozmiarach: S, M, L, czasem również XL, dlatego wybranie odpowiedniego modelu nie powinno być problemem. Dobranie odpowiedniej ramy to gwarancja udanego zakupu, wygody podróżowania i radości z samego zakupu wymarzonego roweru!

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   zródło : https://electofun.pl/blog/rowery/jak-wybrac-rozmiar-ramy

Kontakt

instagram
Oklej Bajk Tomasz Buszewski
ul. Juliusza Słowackiego 6
41-219 Sosnowiec